Hilfskomitee All Surnames in all Villages Index

GGD has been asked by several members to help them hunt through the Hilfskomitee indexes prior to them ordering the CDs because they're not sure where their families lived. This takes a lot of time and is not always helpful when they suggest 5 or 6 villages and still we come up with nothing.

Thus, we have extracted all the surnames (male and female) from each village familybook and placed them in the files below. To view all the surnames in a particular village click on the village name links below. The surnames in these village indexes are listed alphabetically, first the male surnames and then the female surnames. You can use (Ctrl+F) to help look for a surname. If you find a person that you wish to explore further, then you can order the CD for that village (given in the name of the surname file and also the title on the index page). Ordering information can be found on the main Galizien Village Familybooks page.

To search all of the surnames in all of the Villages below enter a surname in the GOOGLE or BING field below and click on the search button.
Note that you must use Google if your name contains accented characters. Bing is better at finding names without accents. Neither search engine will find surnames of females towards the end of large towns due to size restriction on search engines. There may be other search result differences between these two search engines. Please advise our webmaster if you notice any differences in addition to the ones we have already noted.

Each search result link will take you to a list of surnames for the particular village your surname was found in.

Index of OFB Familybook Villages  (as of March 2016)

OFB Familybook Villages
Alt Jazow1786-1894 Heinrichsdorf(Radziechow)1810-1900 Mogila(Ottynia)1820-1895 Siemiginow(Stryj)1875-1897 
Altsandez1775-1870 Hoffnungsau (Dolina)1784-1900 Mokra Wies(Neusandez)1788-1870 Sitauerowka(Ottynia)1838-1895 
Antonin(Radziechow)1797-1939 Hohenbach(Mielec)1783-1870 Moosberg(Jaworow)1784-1894 Sknilow(Lemberg)1817-1900 
Augustdorf1838-1871 Holobutow(Stryj)1830-1900 Mostki(Szczerzec)1849-1900 Skole1809-1897 
Baligrod(Lisko)1870-1913 Horocholina1803-1900 Nadworna1803-1870 Skrudzina(Altsandez)1786-1870 
Bandrow1783-1923 Horodenka (Horodenka)1806-1900 Naszacowice(Altsandez)1783-1870 Smolin1783-1893 
Barcice(Altsandez)1788-1870 Horozanna Wielka(Komarno)1788-1896 Nawarya(Szczerzec)1784-1900 Sobolowka(Olesko)1829-1895 
Bedrykowce1785-1861 Horucko(Medenice)1785-1939 Neu Babylon(Bolechow)1784-1900 Sokolow(Stryj)1785-1894 
Berdikau1783-1900 Hostow(Ottynia)1818-1895 Neu Burczyce(Sambor)1784-1894 Solotwina1820-1895 
Biala1839-1846 Hoszow(Bolechow)1808-1900 Neu Chrusno1784-1900 Stadlo(Altsandez)1786-1870 
Biczyce(Neusandez)1788-1870 Hutweide(Neusandez)1785-1870 Neu Gawlow(Bochnia)1784-1870 Stanin(Radziechow)1797-1900 
Biegonice[Laufendorf]1783-1870 Izydorowka(Zurawno)1823-1870 Neu Huziejow(Bolechow)1784-1900 Stanislau1800-1870 
Bilohorszcze(Lemberg)1832-1900 Jagonia(Kamionka Strumilowa)1803-1870 Neu Kalusz1784-1870 Stara Wies Weber(Neusandez)1784-1870 
Bobrka(Bobrka)1816-1870 Jammersthal1848-1900 Neu Kupnowitz1784-1900 Stare Siolo(Bobrka)1837-1896 
Bochnia1784-1870 Jaroslau1814-1860 Neu Olexice(Stryj)1786-1897 Stebnik(Droh.)1786-1900 
Bogucice(Bochnia)1783-1870 Jezowe(Nisko)1820-1880 Neudorf(Droh.)1784-1900 Steinau1(Nisko)783-1870 
Bolechow Ruski1784-1900 Josefow(Radziechow)1785-1900 Neudorf(Ottynia)1842-1895 Steinfels(Dobromil)1783-1923 
Bolechow1784-1900 Josefsberg1784-1897 Neudorfel1783-1870 Stojanow(Radziechow)1810-1900 
Boryslaw(Drohobycz)1868-1939 Josefsdorf(Mielec)1783-1939 Neuhof(Grodek)1830-1896 Stradcz(Janow)1828-1894 
Bratkowce(Stryj)1809-1897 Juraszowa(Altsandez)1788-1870 Neusandez1786-1870 Stryj1784-1897 
Brigidau1783-1940 Kadcza[Kadschau](Altsandez)1785-1870 Niniow Dolny(Bolechow)1784-1897 Strzeszyce[Wachendorf]1783-1870 
Broczkow(Dolina)1835-1870 Kaltwasser(Lemberg)1784-1900 Nowe Siolo (Zurawno)1823-1870 Suchowola(Janow)1817-1900 
Brodki(Szczerzec)1825-1900 Kalusz1784-1870 Nowica(Kalusz)1809-1880 Suszno(Radziechow)1815-1900 
Brody1784-1870 Kamionka Strumilowa1784-1900 Nowosielica(Dolina)1801-1900 Swadkowce(Radziechow)1806-1900 
Bronislawowka(Zloczow)1838-1871 Karaczynow(Janow)1799-1870 Obersdorf(Dobromil)1783-1923 Swierkla[Tannendorf](Altsandez)1783-1870 
Brzezany1792-1870 Karolowka(Brody)1865-1900 Oblaznica(Zurawno)1840-1897 Swiniarsko(Neusandez)1788-1870 
Burgthal(Grodek)1788-1870 Kawsko(Medenice)1785-1897 Obliska(Dolina)1848-1939 Sygniowka(Lemberg)1785-1900 
Busk1784-1895 Kazimirowka(Zloczow)1838-1871 Oleszyce(Lubaczow)1829-1893 Szczerzec(Lemberg)1788-1900 
Buszkow(Radziechow)1797-1900 Kiernica(Grodek)1848-1879 Olszanka(Altsandez)1787-1870 Szczyglowka [Windmuhle]1806-1900 
Chelmiec[Hundsdorf]1783-1870 Kleindorf(Jaworow)1784-1894 Ostrow(Szczerzec)1788-1900 Szumlanszczyzna(Stryj)1837-1893 
Chodowice(Stryj)1842-1899 Kniazoluka(Dolina)1809-1900 Ottynia1848-1904 Tarnopol1796-1900 
Cholojow(Radziechow)1806-1900 Kolomea1816-1907 Padew(Mielec)1783-1870 Tengoborza(Neusandez)1787-1870 
Dambrowka(Neusandez)1787-1870 Komarow(Stryj)1810-1897 Peratyn(Radziechow)1806-1900 Tetewczyce(Radziechow)1835-1900 
Daszawa(Stryj)1839-1897 Konigsau1783-1876 Piatkowa(Neusandez)1788-1870 Theodorshof(Zolkiew)1784-1870 
Debelowka(Dolina)1817-1870 Konigsberg1786-1870 Pietnice(Dobromil)1784-1830 Tlumacz1853-1900 
Demnia Wyzna(Skole)1809-1897 Konopkowka(Tarnopol)1825-1870 Pochersdorf(Bolechow)1836-1900 Tolszczow(Lemberg)1784-1896 
Deutsch Lednica(Wieliczka)1785-1870 Konstantynowka(Ottynia)1818-1895 Podciemno(Szczerzec)1860-1900 Torki(Sokal)1842-1900 
Deutschbach1784-1893 Kornelowka(Zydaczow)1823-1870 Podegrodzie(Altsandez)1786-1870 Trinitatis(Neusandez)1784-1870 
Dobrohostow1805-1900 Krasow(Szczerzec)1804-1900 Podhajczyki(Przemyslany)1784-1870 Troscianiec(Jaworow)1870-1879 
Dobromil1784-1830 Krynica(Medenice)1785-1940 Podusilna(Przemyslany)1870-1879 Tuczapy (Jaworow)1809-1894 
Dobrowlany(Stryj)1870-1897 Krzeczow(Bochnia)1783-1870 Polowce1819-1871 Turka (Turka)1801-1918 
Dobrzanica(Przemyslany)1784-1870 Krzywe(Radziechow)1784-1900 Prinzenthal(Dobromil)1783-1823 Tuszow(Mielec)1783-1870 
Dobrzany(Stryj)1854-1897 Krzywulanka(Kamionka Strumilowa)1805-1900 Przemysl1790-1938 Ugartsberg1785-1939 
Dobrzany(Szczerzec)1788-1900 Ksiaznice[Furstenau]1783-1870 Rachin(Dolina)1801-1900 Ugartsthal1784-1870 
Dolholuka(Stryj)1809-1897 Kubajowka Huta(Delatyn)1819-1902 Radziechow1785-1900 Uhersko(Stryj)1809-1897 
Dolina1785-1900 Kuttenberg(Jaworow)1792-1894 Rakow(Dolina)1840-1900 Uliczno(Drohobycz1786-1940 
Dornbach1786-1879 Kuty(Kuty)1789-1900 Ranischau1783-1870 Unterbach(Altsandez)1783-1870 
Dornfeld1784-1900 Landestreu1783-1870 Rehberg(Jaworow)1788-1893 Unterbergen(Winniki)1784-1870 
Drohobycz1784-1900 Lany Niemiecki(Kamionka Strumilowa)1804-1870 Reichau1784-1893 Unterwalden(Przemyslany)1784-1870 
Duliby(Stryj)1809-1897 Lemberg1779-1870 Reichenbach1784-1900 Uszkowice(Przemyslany)1785-1880 
Dzieduszyce Wielkie(Stryj)1809-1897 Letnia(Medenice)1785-1897 Reichsheim1783-1870 Walddorf(Janow)1806-1894 
Ehrenfeld1864-1879 Lindenau1(Lubaczow)784-1893 Rogozno(Jaworow)1825-1894 Weinbergen1784-1870 
Einsiedel1784-1900 Lindenfeld1784-1939 Romanowka(Radziechow)1815-1900 Weldzirz(Dolina)1784-1860 
Einsingen1784-1893 Lisiatycze(Stryj)1840-1897 Rosenberg(Szczerzec)1784-1900 Wiewiorka(Pilzno)1830-1914 
Engelsberg(Dolina)1811-1870 Lisowice(Bolechow)1784-1900 Rosenburg(Dobromil)1784-1851 Wiszenka(Sadowa Wisznia)1862-1879 
Engelsbrunn1784-1851 Lubaczow1784-1893 Rottenhan1785-1894 Wojtowstwo(Bochnia)1787-1870 
Falkenberg1784-1939 Lubiana(Szczerzec)1820-1939 Rozanka(Mosty Wielkie)1806-1900 Wolka Suszanska(Radziechow)1797-1900 
Falkenstein1784-1900 Lubien Wielkie(Grodek)1837-1896 Rozdol(Mikolajow)l1819-1884 Woloska Wies(Bolechow)1784-1900 
Felizienthal1835-1924 Lubience(Stryj)1827-1899 Rudniki(Mikolajow)1785-1897 Zabawa(Radziechow)1797-1900 
Felsendorf1784-1893 Ludwikowka(Dolina)1832-1860 Rudolfshof(Mosty Wielkie)1880-1900 Zagrodki(Szczerzec)1830-1900 
Gabon(Altsandez)1788-1870 Ludwikowka(Mikulince)1786-1844 Rudolfshof(Zolkiew)1880-1900 Zagrody Miejskie(Drohobycz)1784-1900 
Gassendorf1786-1940 Lukawica(Stryj)1827-1897 Rytro(Altsandez)1783-1870 Zaleszczyki1766-1861 
Gelsendorf1784-1897 Machliniec1823-1870 Rzeszow1800-1900 Zalubincze(Neusandez)1784-1870 
Gerynia(Bolechow)1784-1900 Majdan Sredni(Delatyn)1819-1902 Sabinowka(Radziechow)1797-1900 Zawada(Neusandez)1784-1870 
Gillershof1783-1870 Majkowice Nowe(Bochnia)1784-1939 Salamanowa Gorka(Bolechow)1785-1900 Zawadow(Stryj)1850-1900 
Glinna(Szczerzec)1784-1900 Makow(Dobromil)1783-1939 Sambor1769-1894 Zbikowice(Neusandez)1783-1870 
Golkowice(Altsandez)1783-1870 Mariahilf(Kolomea)1816-1843 Sanok1804-1920 Zboiska(Lemberg)1838-1870 
Grabowiec-Stryjski1830-1897 Medenice1785-1897 Sapiezanka1(Kamionka Strumilowa)784-1894 Zboiska(Sokal)1836-1900 
Grodek1810-1894 Mierow(Radziechow)1785-1900 Schonthal(Janow)1784-1870 Zimna Woda(Lemberg)1784-1900 
Hanunin(Radziechow)1797-1900 Mikolajow(Mikolajow)1824-1896 Schumlau(Jaworow)1784-1894 Zimna Wodka(Lemberg)1784-1900 
Hartfeld(Grodek)1784-1900 Mikulsdorf(Ottynia)1848-1902 Siegenthal(Ustrzyki Dolne)1788-1923 Zolkiew1796-1900 
Heinrichsdorf(Bobrka)1872-1900 Mizun(Dolina)1804-1870 


Return to the Galizien Village Familybooks page


GGD Home Page